محل تبلیغات شما

چیلر صنعتی

چیلر صنعتی برای تأمین سرمایش کنترل شده محصولات، مکانیزم‌ها و ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود. چیلر صنعتی را می‌توان به صورت متمرکز طراحی کرده و تمام نیازها را فقط  به وسیله یک سیستم چیلر برآورده ساخت که طبیعتاً باعث بزرگ شدن سیستم می‌شود. البته می‌توان برای هر کاربرد و ماشین صنعتی، چیلر جداگانه طراحی کرد. چیلر صنعتی از نظر دمای آب سرد شده و همچنین مدت فعالیت، با چیلرهای خانگی و غیرصنعتی تفاوت دارد. مهم ترین تفاوتی که چیلرهای صنعتی با چیلرهای خانگی و مینی چیلر ها دارند این است چیلر صنعتی در تمام طول سال مورد استفاه قرار می‌گیرد. در واقع، از آنجا که در طول فرآیندهای صنعتی نیاز به کنترل دمای ماشین آلات و یا تولیدات صنعتی وجود دارد و از طرف دیگر، معمولاً  ماشین آلات صنعتی به صورت مستمر در حال کار کردن هستند، چیلرهای صنعتی لازم است در تمام مدت سال، عمل سرمایش را انجام دهند.

در این مقاله قصد داریم درباره انواع، عملکرد، نصب و انتخاب چیلرهای صنعتی نکاتی را بیان کنیم.

چیلر صنعتی و ونداد تجهیز

انواع چیلر صنعتی

همان طور که قبلاً هم ذکر شد، چیلر صنعتی از جمله تجهیزات سرمایشی است که به منظور تولید سرما و خنک سازی در حوزه صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. چیلرها در دو نوع چیلر تراکمی  و جذبی ارائه می شوند که در نوع تراکمی آن از یک کمپرسور در سیکل تبریدی استفاده می گردد. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند. در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی از جذب کننده (Absorber)  و مولد حرارتی (ژنراتور) به جای کمپرسور استفاده می‌گردد.

در این نوع چیلر، یک سیال مبرد به کمک کمپرسور فشرده شده، دما و فشار آن بالا رفته و وارد سیکل تبرید می شود. از این سیال می توان برای خنک سازی جریان آب و از این آب برای خنک کردن دستگاه های صنعتی بهره برد. ممکن است کمپرسورها از نوع جذبی باشند که در این صورت پای یک مبدل حرارتی به میان می آید. استفاده از چیلرهای جذبی صنعتی در زمانی مقرون به صرفه است که در فرآیندهای صنعتی یک گرمای هدر رفته وجود داشته باشد و ما قصد استفاده از آن را داشته باشیم. در این صورت می توانیم به نحوی این گرما را وارد سیکل تبریدی چیلرهای جذبی کنیم و از آن در فرآیند خنک سازی محیط و یا دستگاه های صنعتی سود کمک بگبربم.

 

بر اساس نوع دیگر تقسیم بندی دیگر و بر حسب نوع کندانسور، چیلرها به دو دسته چیلر هوا خنک و آب خنک  تقسیم می‌شوند. چیلرها بر اساس نوع سیستم کمپرسور خود به این انواع تقسیم می‌شوند: پیستونی، سانتریفیوژ، اسکرال، اسکرو، جذبی. چهار گروه اول، چیلر تراکمی هستند که با موتور الکتریکی، بخار یا توربین گازی کار می‌کنند. در چیلر جذبی از کمپرسور استفاده نکرده و از چرخه سرمایش جذبی برای انجام عمل خنک سازی استفاده می‌شود.

برای مطالعه متن کامل مقاله به مجله ونداد تجهیز مراجعه کنید.


تهویه مطبوع

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
فوتوکوهسار کلیدواژه برای مدیران سایتها دل نوشته ای برای مامانم kelsak emohtava عطر شهادت امام جعفرصادق(ع) دانلود بهترین های دنیای مجازی اخبار تعطیلی مدارس و دانشگاها